Commemoration and Heritage: conference report

From June 1st to 3rd, the Jagiellonian University hosted an international scientific conference: "Commemoration and Heritage: First World War Memorials and Cemeteries."
więcej o Commemoration and Heritage: conference report

Commemoration and Heritage: First World War Memorials and Cemeteries

From June 1st to 3rd, Jagiellonian University will host an international scientific conference entitled "Commemoration and Heritage: First World War Memorials and Cemeteries."
więcej o Commemoration and Heritage: First World War Memorials and Cemeteries

The Destruction of Memory

26 maja Critical Heritage Studies Hub zaprasza na spotkanie z reżyserem i dokumentalistą Timem Sladem, dotyczące jego filmu "The Destruction of Memory," opartego na książce Roberta Bevana.
więcej o The Destruction of Memory

Szkoła Zimowa Heritage in Conflict / Heritage of Conflict

CHSH z przyjemnością ogłasza nabór do Szkoły Zimowej: Heritage Conflict/Heritage of Conflict, skierowanej do doktorantów wszystkich uczelni Una Europa, Programu Una-Her-Doc oraz doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poniżej link do rejestracji i więcej informacji.
więcej o Szkoła Zimowa Heritage in Conflict / Heritage of Conflict

CHSH na webinarze FestivALT 18.04.2023

Dr Bohdan Widła był jednym z dyskutantów podczas webinaru "«Przyszłość Przeszłości». Nowe technologie wobec upamiętnień", który odbył się 18.04.2023 w ramach FestivALT.
więcej o CHSH na webinarze FestivALT 18.04.2023