"Dostępność krakowskich muzeów dla młodych obcokrajowców"

Czy studiujący w Krakowie obcokrajowcy korzystają z oferty ich instytucji kultury, a jeśli tak, czy postrzegają ją jako dostępną? Zachęcamy do zapoznania się z raportem "Dostępność krakowskich muzeów dla młodych obcokrajowców".

Muzea stanowią jeden z ważnych ośrodków integrujących nowoprzybyłych obcokrajowców, zwłaszcza studentów, umożliwiając im skuteczne wnikniecie w tkankę miejską oraz poznanie historii i kultury danego miasta. Czy studiujący w Krakowie obcokrajowcy korzystają z oferty ich instytucji kultury, a jeśli tak, czy postrzegają ją jako dostępną? Odpowiedź na to pytanie stanowiła główny cel badania przeprowadzonego przez zespół pod kierownictwem Olgi Kosińskiej, którego wyniki przedstawione zostały w raporcie "Dostępność krakowskich muzeów dla młodych obcokrajowców". Zostały one wykonane w ramach Critical Heritage Studies Hub przy wsparciu finansowym POB Heritage w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, we współpracy ze Stowarzyszeniem Instytut Badań Organizacji Kultury - IBOK.

Dokument zawiera wnioski z badań, a także wskazuje istniejące już dobre praktyki w analizowanym zakresie. Wskazuje także na zidentyfikowane bariery korzystania z oferty wybranych krakowskich muzeów przez młodych obcokrajowców i zawiera szereg rekomendacji dla tych instytucji w zakresie przyszłych działań dotyczących udostępniania swoich zbiorów oraz przestrzeni dla tych odbiorców.

strona tytułowa raportu

Raport "Dostępność krakowskich muzeów"
Raport "Dostępność krakowskich muzeów dla młodych obcokrajowców" Olgi Kosińskiej