Prezentacja projektu "IURA. Źródła prawa dawnego" na Targach Humanistyki Cyfrowej UJ

W dniach 19 i 20 stycznia 2024 r. na Wydziale Filologicznym UJ odbyły się pierwsze Targi Humanistyki Cyfrowej UJ, zorganizowane przez Jagiellońskie Centrum Humanistyki Cyfrowej i Projekt Flagowy Inicjatywy Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim „Digital Humanities Lab”. Celem THC UJ była zarówno promocja działań z zakresu humanistyki cyfrowej wśród studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak również integracja samego środowiska działających na Uczelni humanistów cyfrowych.

W pierwszym dniu targów uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji oraz porozmawiać o licznych projektach humanistyczno-cyfrowych realizowanych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z kolei w drugim dniu wydarzenia odbyły się warsztaty prowadzone przez humanistów cyfrowych z UJ (link do programu: https://zakopane.if.uj.edu.pl/event/28/contributions/).

Na piątkowym spotkaniu w sali wykładowej Wydziału Filologicznego UJ, które otworzył Prorektor ds. dydaktyki, prof. dr hab. Armen Edigarian, zaprezentowały się grupy badawcze z 8 wydziałów naszej uczelni (Wydział Polonistyki, Wydział Filologiczny, Wydział Historyczny, Wydział Filozoficzny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej), Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum UJ, Centrum Informatyki UJ oraz partnerzy z Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Języka Polskiego PAN. Zaprezentowane zostały bazy danych i narzędzia cyfrowe stosowane w badaniach humanistycznych oraz interdyscyplinarne projekty badawcze reprezentujące szeroki zakres aplikacji humanistyki cyfrowej. W obradach i dyskusjach, które trwały do późnego wieczora, wzięło udział ponad 100 osób: pracowników naukowych, doktorantów i studentów.

Zespół projektowy „IURA. Źródła prawa dawnego” w składzie dr hab. Krzysztof Fokt, dr Mateusz Mataniak, dr Paulina Kamińska, pod kierownictwem dr. hab. Macieja Mikuły, prof. UJ, przedstawił prezentację bazy danych IURA, czyli platformy stanowiącej repozytorium źródeł prawnych z przeszłości oraz umożliwiającej ich edycję. Przedmiotem wystąpienia były następujące zagadnienia: obecny stan edycji źródeł prawno-historycznych i związane z tym potrzeby, dostosowanie narzędzi do bardzo zróżnicowanych potrzeb odbiorców, wyposażenie repozytorium w dodatkowe funkcjonalności oraz wyzwania związane z opisem obiektów w metadanych.

Prof. dr hab. Maciej Mikuła opowiedział o funkcjonalnościach bazy IURA, jej głównych cechach, porównywaniu tekstów, narzędziach wyszukiwawczych i metadanych. Dr Paulina Kamińska wprowadziła słuchaczy w logikę kolekcji oraz zaprezentowała starodruk z XVI w. zamieszczony w bazie IURA (dokument w formacie tekstowym w dwóch wersjach transcriptio i editio oraz skan oryginalnego źródła) opracowany w oparciu o Instrukcję wydawniczą dla źródeł historycznych od XVI do połowy XIX wieku, pod red. Kazimierza Lepszego z 1953 r. Dr hab. Krzysztof Fokt na przykładzie edycji równoległej (digitalizat odpisu maszynopiśmiennego i fotokopia oryginalnego rękopisu) księgi sądowej wiejskiej mazowieckiej wsi Czermno przedstawił specyficzne zastosowanie platformy IURA, jakim jest udostępnianie niewydanego dorobku pracowników Katedr Historyczno-Prawnych UJ w postaci odpisów ksiąg sądowych wiejskich, powstałych w latach 50. i 60. XX wieku (tzw. „Teki Vetulaniego”, przechowywane w Pracowni Wydawnictw Źródłowych UJ).